Czy pomagacie w zarządzaniu płynnością? Jak kontrolować finanse firmy? W jaki sposób monitorować cash flow?
To typowe pytania z którymi zgłaszają się do nas klienci w ostatnim czasie. Brzmią różnie, ale sprowadzają się do jednego: „Gdzie są moje pieniądze?”
Gotówka w firmie kiedyś była, teraz jest jej mniej lub odczuwane są jej braki. Powodów jest wiele – inflacja, ceny energii, rosnące koszty wynagrodzeń i większy koszt zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw. Dodatkowo kontrahenci przestali płacić na czas…
Często wynik finansowy firmy może być dobry, względnie dobry, albo przynajmniej dodatni, a jednak w okolicach 10. lub 25. dnia miesiąca właściciel firmy robi się nerwowy.
Gdzie więc są pieniądze?
Mogą być potencjalnie minimum w trzech miejscach:
– u kontrahentów w postaci nieściągniętych należności
– w magazynie w postaci materiałów czy półproduktów
– zamrożone w należnych zwrotach podatku
Czym jest płynność finansowa?
Jest odpowiedzią na pytanie – czy firma ma wystarczającą ilość gotówki, by pokryć zobowiązania bieżące. Dopiero nadwyżkę gotówki powinno się przeznaczać na inwestycje. Nadwyżką może być też finansowanie zewnętrzne, ale głównie mówimy o zysku, który pozostaje w firmie.
Płynność finansowa może być dodatnia (nadwyżka) lub ujemna (niedobory). Płynność, jak sama nazwa wskazuje, jest zmienna, więc w krótkim czasie może być ujemna (opłaciliśmy wynagrodzenia, zapłaciliśmy dostawcom), by potem przejść w dodatnią (otrzymaliśmy należności od kontrahentów). Problemy pojawiają się gdy utrzymuje i pogłębia się deficyt gotówki. Początkowo nie jest to odczuwalne, bo przykładowo
pieniądze na rachunku firmowym są, ale zobowiązania (nawet te jeszcze nieprzeterminowane) rosną.
Jak zwiększyć płynność finansową?
– przyśpiesz cykl obrotu gotówki w firmie – negocjuj terminy płatności, pobieraj zaliczki, nagradzaj kontrahentów płacących na czas.
– wprowadź niestandardowe formy fakturowania – częściowe lub okresowe: różne od tradycyjnego wystawiania faktur na koniec miesiąca.
– zastosuj narzędzia finansowe przyśpieszające pojawienie się gotówki – np. faktoring lub leasing zwrotny.
– monitoruj zapasy – szczególnie magazyny. Czy są na optymalnym poziomie? Wdrażaj zasady KAIZEN, jeśli w tym obszarze chcesz uzyskać poprawę płynności.
– wdróż procedury windykacyjne – ale zanim wyślesz komornika do kontrahenta, skorzystaj z tzw. miękkiej
windykacji. Stwórz w tym obszarze procedury i stały monitoring zaległości płatniczych.
– negocjuj dłuższe terminy dla dostawców – może terminy, w których płacisz kontrahentom, są zbyt liberalne i
odbiegają od typowych dla rynku?
– monitoruj i optymalizuj realizację zleceń dzięki analizom procesów.
– wdrażaj narzędzia analityczne monitorujące płynność w Twojej firmie. Szczególnie narzędzia równoległe do
sprawozdawczości księgowej. Nie powinieneś czekać na informacje z księgowości o poprzednim miesiącu aż do okolic 25go dnia kolejnego miesiąca.
– usprawnij procesy księgowe – na przykład zadbaj, żeby merytoryczna weryfikacja faktur przebiegała sprawnie i faktury trafiały do księgowości o czasie.
– stosuj racjonalną optymalizację podatkową (oczywiście zawsze zgodną z literą prawa). Często spotykamy się z klientami, którzy nigdy nie słyszeli np. o uldze badawczo-rozwojowej, mimo że od lat stosują u siebie prace badawcze.
Jak monitorować, planować i optymalizować płynność finansową?
Postanowiliśmy wdrożyć szybkie rozwiązanie, które pomoże zorientować się w bieżącej sytuacji finansowej. Możesz skorzystać z naszej sesji szkoleniowo-warsztatowej, którą przeprowadzamy na rzeczywistych danych dostarczonych przez klienta. Na podstawie informacji o firmie i danych finansowych nasi eksperci przygotowują spotkanie dla zarządu, kadry kierowniczej lub księgowości. Dzięki temu zyskasz ocenę bieżącej sytuacji płynnościowej, możliwość jej optymalizacji i założenia do monitoringu i planowania cash flow.
Wyślij formularz lub zadzwoń, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i omówi możliwości poprawy płynności.
Umów się z jednym z naszych ekspertów, pisząc na adres: vnav@vnav.pl
lub skorzystaj z formularza zgłoszeniowego:
Błąd: Brak formularza kontaktowego.