Ekspert ds. optymalizacji procesów produkcyjnych | blog Venture Navigator

Zaczynamy cykl prezentacji naszych ekspertów. W tej serii artykułów dowiecie się szczegółowo, czym się zajmują i w jaki sposób Wasze firmy mogą skorzystać na współpracy z nimi. Pierwszym ekspertem jest Marcin Jurczyńskiekspert ds. procesów produkcyjnych.

Zacznijmy od konkretu. Jakie wymierne korzyści możesz dać klientowi, który obecnie nie zarządza procesami?


W takiej firmie jest wiele rzeczy do zrobienia. Przede wszystkim możemy stworzyć dla klienta mapę procesów. Taka mapa pozwala na identyfikację wielu problemów w procesach takich jak:

·        wąskie gardła,

·        nadmierne oczekiwania,

·        niepotrzebne operacje itp.

Po stworzeniu mapy procesów i identyfikacji marnotrawstw możemy przejść już do tego, co tygryski lubią najbardziej – czyli samej optymalizacji procesów.

Czym jest taka optymalizacja? To np.:

·        Szczegółowa analiza danych i pomiary, aby móc ocenić osiągane efekty, 

·        Wdrożenie metodologii i narzędzi doskonalenia procesów: PDCA, 8D itp.

·        Wdrożenie systemów analizy danych oraz wskaźników np. OEE

·        Regularne badanie stanu maszyn i ich dostępności technicznej

·        Planowanie produkcji z odpowiednim wyprzedzeniem z wykorzystaniem dedykowanych systemów APS

·        Sprawne zarządzanie produkcją za pomocą systemów typu MES

·        Inwestycje w nowoczesne technologie oraz rozwiązania systemowe związane z optymalizacją produkcji

·        Wdrożenie strategii Lean Manufacturing obejmującej przede wszystkim: 5S, Kaizen, Kanban, SMED, TPM, itp.

 

A to zaledwie część!

 

ekspert ds procesów produkcyjnych Marcin Jurczynski
Ekspert ds procesów produkcyjnych Marcin Jurczynski

A jak to wygląda w przypadku firmy, która ma narzędzia do pomiarów procesów, optymalizuje stale procesy, ma zatrudnionych specjalistów? Jak takiej firmie możecie pomóc?

Taka firma zawsze może skorzystać z naszego doświadczenia w celu wprowadzenia zupełnie nowych rozwiązań. Przewagą konsultanta zewnętrznego nad wewnętrznym zespołem jest to, że w swojej pracy praktycznie co tydzień widzi on inne firmy, inne procesy i rozwiązania pozwalające na ich optymalizację. Dzięki swojemu doświadczeniu jest w stanie wnieść zupełnie nowe spojrzenie na to, co zastanie nawet w dobrze zorganizowanej firmie produkcyjnej.

Możesz na przykładach odczarować mit, że zarzadzanie procesami jest domeną potężnych korporacji międzynarodowych?

To bardzo często powielany mit ze względu na medialny przekaz dotyczący metodologii Lean, która wywodzi się z Toyoty.
Małe firmy często spoglądają na Lean jako jedyną słuszną drogę optymalizacji procesów, co jest błędem. Wystarczy zacząć od drobnych rzeczy, takich jak:
• skrócenie drogi operatora po materiał,
• zapewnienie odpowiednich narzędzi na stanowisku pracy (szukanie stanowi często 70% marnotrawstwa),
• zapewnienie ciągłości dostaw między procesami, tak by nie tracić czasu na oczekiwanie, itd.
Przykładów można rozpatrywać wiele, ale najważniejszym aspektem jest GEMBA – to pochodzące z japońskiego i stosowane w metodologii Lean określenie oznaczające „miejsce wykonywania rzeczywistej pracy”. Inaczej mówiąc, ważne jest pójście do miejsca procesu i jego obserwacja. To pozwoli na bardzo szybką optymalizację w każdej firmie.

Jak wygląda projekt optymalizacji procesów od kuchni? Ile trwa, jak mocno angażuje firmę i których obszarów zazwyczaj dotyka?


Projekt optymalizacji procesów powinien być procesem ciągłym wewnątrz organizacji. Wsparcie zewnętrznej firmy może trwać od tygodnia do nawet paru lat. Wszystko zależy od stopnia rozwoju firmy i jej potrzeb. Już nawet tygodniowe warsztaty optymalizacji procesów mogą przynieść ogromne korzyści.
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w jednej firmie, warsztaty optymalizacji procesu produkcji cięcia blach zaowocowały oszczędnością na poziomie 100 tysięcy złotych w skali roku. To pokazuje, jak szybko wsparcie zewnętrznego konsultanta może się zwrócić.

Optymalizacja produkcji zawsze dotyka wielu obszarów, które są ściśle powiązane z produkcją. Magazyn, logistyka, sprzedaż, zamówienia, utrzymanie ruchu czy zarządzanie – wszystkie te obszary są niezbędne w procesie produkcji. Optymalizacja procesów produkcji to proces ciągły, który wymaga dużego zaangażowania ze strony całej firmy, ale przede wszystkim wymaga konsekwencji.

Zewnętrzny konsultant w pewnym momencie będzie już poza firmą – a procesy i wypracowane standardy zostaną. Wtedy kluczowa rola leży po stronie organizacji i jej kadry zarządzającej, aby podtrzymać i rozwijać to, co osiągnięto do tej pory.

Potrzebujesz zewnętrznego wsparcia w optymalizacji procesów w firmie? Napisz do nas:

 Potrzebujesz zewnętrznego wsparcia w optymalizacji procesów w firmie? Wyślij formularz a nasz konsultant odpowie na wszystkie prytania dotyczące optymalizacji:

 

Adres mailowy: vnav@vnav.pl

lub skorzystaj z formularza zgłoszeniowego:

 

Błąd: Brak formularza kontaktowego.