Najnowsze trendy rynku pracy
Badania World Economic Forum pokazują, że w ciągu najbliższych 5 lat zniknie 83 miliony stanowisk, a jednocześnie powstanie 69 milionów nowych. W ogólnym rozrachunku oznacza to, że zatrudnienie globalne spadnie o ok. 2%, a to aż 14 milionów miejsc pracy.
Jednak zanikać będą te zawody, czy zadania, które łatwo zautomatyzować. Wprowadzanie danych, administracja, telemarketing, czy księgowość. Te obszary wskazywane są jako pierwsze do pełnej automatyzacji. To z jednej strony dobra wiadomość, bo wiele rekrutacji, z którymi dzisiaj się zmagamy w kontekście trudności w pozyskiwaniu stałego dopływu kandydatów, przestanie mieć znaczenie. Nie będziemy już szukać tych kompetencji na rynku.
Z drugiej jednak strony, dla przyszłego sukcesu firm znaczenia nabierają zupełnie inne kompetencje, które również są wskazane w raporcie „Future of Jobs”. Na samym szczycie znajdują się: kreatywne myślenie, myślenie analityczne i innowacje, znajomość technologii, ciekawość i aktywne uczenie się przez całe życie, odporność, elastyczność i zwinność, przywództwo i wpływ społeczny. To zupełnie nowe obszary, których dzisiaj jeszcze aż tak bardzo nie sprawdzamy podczas naszych rekrutacji, o ile w ogóle.
Joanna Urbańska
Doświadczony HR manager i HR Business Partner w dużych korporacjach, zarządzająca dużymi zespołami. Bezpośrednio odpowiedzialna za budowanie procesów HR, w szczególności procesów rekrutacyjnych w rozproszonej strukturze organizacyjnej. Zdobywczyni nagrody Polish Businesswomen Awards w kategorii: Lider w rekrutacji i coachingu biznesowym. Dla naszych klientów optymalizuje struktury organizacyjne, wdraża i rozwija procesy HR, prowadzi coaching biznesowy, wraz ze swoim zespołem wspomaga procesy rekrutacyjne.
Więc z jednej strony zupełnie nowe role, nowe stanowiska, których będziemy szukać, a z drugiej strony postawienie na zupełnie inne niż dotychczas kluczowe umiejętności pracowników przyszłości.
Już w 2018 roku w badaniu McKinsey wykazano, że nawet 30% kluczowych stanowisk nie jest obsadzanych przez najbardziej odpowiednie osoby. Jeśli rekrutujesz dzisiaj na stanowiska specjalistyczne i wyższe, to wiesz, że nadal się to utrzymuje, bo nie mamy skąd tych dopasowanych pracowników brać. I ten trend będzie się jeszcze pogłębiał, to znaczy, będziemy jeszcze bardziej potrzebować właściwych i dopasowanych ludzi na tych stanowiskach, które będą decydowały o sukcesie firmy.
Z kolei tegoroczny raport LinkedIn „The future of recruiting” wymienia pięć najważniejszych umiejętności dla rekruterów, a są to: komunikacja, budowanie relacji, adaptacyjność, rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie. Czy widzisz, że są to te umiejętności, których po pierwsze nie zastąpi sztuczna inteligencja, i które po drugie wskazują na rozwój rekrutacji w kierunku bardziej strategicznym, na byciu partnerem dla biznesu, a nie tylko osobą, która przeprowadza zwykłe rozmowy rekrutacyjne.