Jak rozwijać kompetencje finansowe pracowników | blog Venture Navigator

Realizując nasze projekty z dziedziny finansów zaobserwowaliśmy, że jest jeden istotny czynnik by projekt się dalej rozwijał. Wiedza i kompetencje muszą zostać przekazane dalej. Wdrażając rozwiązania finansowe dla zarządów, działów księgowych, finansowych czy kontroling- owych kluczowe dla powodzenia i rozwijania dalszych projektów okazało się przekazanie wiedzy innym działom.

 

Jak rozwijać kompetencje finansowe działów „niefinansowych”?

Szkolenia i kursy: Możesz zapewnić pracownikom dostęp do szkoleń i kursów, które pomogą im zdobyć wiedzę i umiejętności finansowe. Możesz również zorganizować szkolenia wewnętrzne, na przykład w formie wykładów lub warsztatów, które będą prowadzone przez specjalistów z branży finansowej.

Rekomendujemy stosowanie szkoleń ogólnych lub bardzo punktowych np. dotyczących płynności finansowej oraz jak bieżące decyzje każdego działu mogą przekładać się na płynność finansową firmy.

Szczególnie rekomendujemy: szkolenia z płynności finansowej i budżetowania by rosła świadomość pracowników jak ich codzienna praca przekłada się na konkretny wymiar finansowy.

Programy mentoring- owe: Możesz zapewnić pracownikom możliwość skorzystania z programów mentoring- owych, w których będą mogli uczyć się od doświadczonych specjalistów finansowych.

 

Różnorodne interdyscyplinarne projekty: Możesz również zapewnić pracownikom możliwość uczestniczenia w różnorodnych projektach, które wymagają rozwiązywania problemów finansowych. Dzięki temu będą mogli zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności praktyczne.

Szczególnie rekomendujemy: wdrażanie lub rozwój systemów operacyjnych w ujęciu finansowym. Z naszych obserwacji wynika, że zbyt dużo ustaleń dzieje się w dedykowanych działach, przez co pozostałe jednostki nie rozumieją zależności między modułami systemów. Dotyczy to bardzo często finansów.

 

Książki i artykuły: Możesz również zapewnić pracownikom dostęp do książek i artykułów, które mogą pomóc im zdobyć wiedzę finansową. Możesz również zorganizować w firmie sesje dyskusyjne na temat konkretnych książek lub artykułów

 

Networking: Możesz zachęcić pracowników do uczestniczenia w różnych spotkaniach branżowych i konferencjach, aby mogli rozwijać swoje sieci kontaktów i uczyć się od innych specjalistów finansowych.

 

Zadania specjalne: Możesz również przydzielać pracownikom specjalne zadania, które wymagają rozwiązywania problemów finansowych, aby mogli rozwijać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. Również świadomie do projektów finansowych dołączać pracowników spoza działu finansowego – korzyści będą obopólne – pracownicy finansowi zobaczą inną perspektywę, a druga strona zacznie lepiej rozumieć finanse.

 

Najistotniejsze – finanse bywają trudne dla niefinansistów, potrzebujesz czasami nieszablonowego podejścia do tej tematyki. Rosnąca świadomość finansowa całego  zespołu to bardzo duża wartość dla firmy. Przekonasz się o tym w praktyce.

 

Jeśli chcesz, by Twoja organizacja lepiej rozumiała i stosowała wiedzę finansową w praktyce skontaktuj się z naszymi ekspertami. 

 

Jeśli interesuje Cię rozwijanie kompetencji finansowych pracowników skontaktuj się z nami by nasi eksperci zapoznali Cię lepiej z tym obszarem, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji pisząc na adres: vnav@vnav.pl 

lub skorzystaj z formularza zgłoszeniowego